Sorozatgyártás vs. egyedi ékszerek

Ha ékszervásárlásról van szó, bizonyára megfogalmazódik a kérdés, hogy vajon „egyedi, azaz kézzel készített” ékszert válasszunk szerettünk vagy saját magunk számára, vagy válasszuk a többé-kevésbé bevált, „sorozatgyártott” ékszereket. Ha kiváncsi vagy, hogy mi is az alapvető különbség a sorozatgyártott, illetve az egyedi ékszerek között, illetve szeretnéd tudni, hogy mikor melyiket érdemes választanod, olvass tovább.

 

Tradícionális ékszerkészítés esetén – legyen az egy egyedi kollekció, vagy a közös tervezés a vásárlóval – kézimunkával különleges elképzelések is megvalósíthatók.Míg általában a „sorozatgyártott ékszerek” esetében az egyedi igények figyelembevétele lehetetlen és az olcsó előállítási költség érdekében és a nagy darabszám következtében gyakran gyenge minőségűek az elkészült termékek. Általában könnyű súlyúak és hamar tönkremennek.

 

Ez így általánosságban igaz is, de nem minden esetben. Sarkos a megfogalmazás, miszerint vannak egyedi vs. sorozatgyártott ékszerek...hiszen, egyáltalán nem ilyen fekete-fehér a helyzet. Attól, hogy egy ékszer sorozatgyártott – és itt most nem a tömeggyártásra gondolunk, mert ott kézi megmunkálásra egész egyszerűen nincs lehetőség - még nem biztos, hogy nincsennek olyan részletei, melyek ne igényelnének kézi kidolgozást. És nem elképzelhetetlen az sem, hogy az ékszerész az ún. sorozatgyártott ékszeren, egyedi, vásárlói kérésre, kisebb-nagyobb változtatásokat végez, annak érdekében, hogy az személyre szabott, egyedibb legyen. Pontosan úgy mint a „kézzel készült, egyedi” ékszereken!

 

Mi a Goldwear Kft-nél a kisszériás sorozatgyártásban hiszünk. Abban, hogy van egy kínálatunk, gondosan megtervezett modulálható-variálható modellekkel, melyek kidolgozását, összeszerelését a megrendelések során kitapasztaltuk és minden csínját-bínját kiismertük. Ezek az ékszerek minőségi, általunk gyártott alapanyagból, méretre készülnek, kézzel és géppel, a legnagyobb odafigyeléssel. Igazán azt sem mondhatjuk, hogy ezek kifejezetten egyedi ékszerek, de azt meg semiképp, hogy silány minőségű sorozatgyártottak lennének. 

 

Szerintünk a jó minőség a kisszámú sorozatgyártás alatt megszerzett tapasztalat és gyakorlat hozadéka. Minden öntvénynek, csőnek a kidolgozásához különböző technikák, módszerek szükségesek. A sorozatgyártás teszi lehetővé az ötvös számára annak a gyakorlatnak a megszerzését, ami az ékszer tökéletes megmunkáláshoz szükséges. Ezt a tapasztalatot és gyakorlatot a teljesen egyedileg tervezett és készített ékszerek esetében nehéz megszerezni, hiszen ott és akkor mindig az lesz az első darab, amit elkészít az ékszerész. Félreértés ne essék, lehetnek olyanok akik ezt keresik és számukra a megismételhetetlen a fontos.

 

Összegezve tehát talán azt lehet mondani, hogy, aki az egyszerűbb, finomékszereket kedveli az jobban jár, ha a kisszámú sorozatgyártásban gyártott ékszereket választja – szemben a silányabb tömeggyártott ékszerekkel, aki pedig az egyediséget szereti és a megismételhetetlent keresi, az válasszon inkább a tisztán kézimunkával készült ékszerek közül.