Hogyan ápoljuk ezüst ékszereinket?

Bejegyzésünkben összegyűjtöttünk pár hasznos tippet arról, hogy hogyan ápoljuk és tisztítsuk ezüst, illetve arany ékszereinket annak érdekében, hogy azok minél tovább megőrízhessék eredeti fényüket.

Az ezüst sem alacsony, sem magas hőmérsékleten gyakorlatilag nem oxidálódik. Az ezüsttárgyakon látható feketés-szürke elszíneződés nem oxid, hanem az ezüst kénnel alkotott vegyülete. A városok levegője egyre több kénvegyületet tartalmaz, amely az ezüsttel nedvesség hatására ezüst-szulfidot (Ag2S) alkot. Ezért a tárgy felületén előbb barna később koromfekete bevonat keletkezik.

Hol találkozhatunk még kénnel a környezetünkben?

  • A fekete elszíneződést okozhatja a bőrünk izzadsága is. Az izzadtság rendszerint savas kémhatású, összetétele és mértéke egyénileg változik!

  • De a kozmetikumok, krémek is gyakran tartalmaznak ként, ami ezüst ékszereink felületén hamar ezüst-szulfidot képez. 

  • Emellett ügyeljünk arra, hogy ezüst ékszereinket ne vigyük termálvízbe, mert a termálvíz azonnal ezüst-szulfid bevonatot képez.

Hogyan távolítsuk el a feketedést az ezüst ékszerekről?

  • Hogy sokáig megmaradjon az ezüst ékszer újszerű állapota, és időben megakadályozzuk a vastagabb ezüst-szulfid réteg kialakulását törölgessük rendszeresen karcolásmentes, puha anyagból készült, ezüsttisztító kendővel.
  • A szappanos víz szintén segít megőrizni az ékszer szépségét, de azt soha ne felejtsük el, hogy a szárazra törlésnél ne használjunk papírtörölközőt vagy papírzsebkendőt, csakis lágy, puha ruhát.
  • Ha az otthon elvégezhető, egyszerű tisztítás nem válik be, akkor az ékszerre rakódott fekete, ezüst-szulfid réteg a kereskedelemben kapható ezüsttisztító folyadékkal is eltávolítható. De, figyelem! Az ezüsttisztító folyadékot csak kő vagy gyöngy nélküli, nem antikolt ékszerek, tárgyak tisztítására használjuk!
  • Vagy keressünk fel egy ékszerészt/ötvöst, aki polírozással újra fényessé teszi ékszerünket.

Az ezüst tisztító folyadék használata:

  1. Öntsük ki egy tálba egy kevés ezüsttisztító folyadékot,
  2. Szívjunk fel egy kis ezüsttisztító folyadékot egy puha, pormentes, pamut ronggyal,
  3. Óvatos, egyirányú mozdulattal húzzuk végig a rongyot egyszer-kétszer az ékszer felületén,
  4. Ne súroljuk és ne dörzsöljük az ékszer felületét, mert könnyen összekarcolódhat, törekedjünk arra, hogy minél kevesebb mozdulattal elvégezzük a tisztítást,
  5. Végül öblítsük le az ékszert folyóvíz alatt!

Hogyan bánjunk antikolt ékszereinkkel?

Az ékszerészek gyakran készítenek feketés árnyalatú, úgynevezett antikolt hatású ékszereket, amelyek így korosabbnak tűnnek. Az ékszerek viselésével azonban ez a hatás megkopik, a sötét alól fokozatosan előtűnik az ezüst eredeti, világos színe.

Hogy minél tovább megőrízze a fém sötétebb színét, ne viseljük az ékszert zuhanyzás, fürdés, illetve mosogatás közben. Tartózkodjunk a csiszoló, polírozó tisztítástól, mosóporoktól és a kereskedelemben kapható úgynevezett "belemártós" tisztítófolyadék használatától. Ne tisztogassuk az ékszert, és ha nem használjuk, tartsuk száraz, légmentes zárt helyen.

Miért színeződik el az arany ékszer illetve a vele érintkező bőrfelület?

A színarany nem korrodálódik és nem színeződik el, de az ékszeripar által használt ötvözetekben, - jellemzően 9 karát, 14 karát, 18 karát - található egyéb fémek korrodálódhatnak. Ebből következik, hogy minél magasabb az aranytartalma egy ötvözetnek, vagy egy ékszernek annál kisebb a valószínűsége, hogy elszíneződik.

De az izzadságból termelődő zsírok, a szmog, a kozmetikumok, a vegyi anyagok az arany ékszereken is elszíneződést okozhatnak.

Tartsuk tehát tisztán ékszereinket mossuk meg és töröljük le őket vagy vigyük el egy ékszerészhez, aki csekély összegért elvégzi helyettünk.

Gyémánttal vagy drágakővel díszített ékszereink karbantartása

A gyémánt és a legtöbb tiszta drágakő (pl. rubin, zafír és smaragd) keménységük miatt könnyen tisztíthatók. Nincs is más teendő, mint, hogy alaposan el kell távolítani a szennyeződéseket a kövek felületéről - amennyiben ezt a foglalat lehetővé teszi - így a drágakövek újra visszanyerhetik eredeti fényüket .

Ha szeretnénk minél tovább megőrizni a drágakövek fényét, néhány otthon elvégezhető ékszertisztiítási tanácsellenére, ne tegyük köves ékszereinket klórba, sós vízbe vagy szódába. Számos háztartásban található tisztítószer alapja a klór tartalmú fehérítés; ezek elszínezhetik, illetve oldhatják a drágaköveket.

Ne használjunk ultrahangos tisztítót, szalmiákszeszt, vagy bármilyen más vegyi anyagot drágakövek tisztításához; különösen türkiz, malachit, ónix, lapis lazuli (lazurkő) és opál esetében, mert az könnyen a kövek elszíneződését okozhatja.

Ha az ékszer drágakövet vagy gyöngyöt tartalmaz, ne tegyük vízbe, mert a foglalás esetleg meglazulhat. Ne használjunk fürdetős, vagy csiszoló hatású tisztítót drágaköveinkhez.

Ékszereink tárolása

Ha nem viseljük ékszereinket, tároljuk légmentesen zárt, száraz helyen. Egy önzáró tasak például kiválóan alkalmas erre a célra. A zacskó segít megőrizni ékszereink csillogását és még csak véletlenül sem karcolja őket semmilyen más tárgy.